V těchto dnech začíná kampaň, kterou připravila nezisková organizace Romodrom o.p.s. ve spolupráci s UNICEF a která cílí na posílení společenské sounáležitosti. Jak napovídá slogan „Bezpečí a domov všem“, kampaň zdůrazňuje, že bezpečí a domov potřebujeme všichni stejně,  bez ohledu na náš původ.

„Mnoho lidí, kteří byli nuceni opustit své domovy a prchnout před ozbrojeným běsněním na Ukrajině, se stále snaží začlenit do české společnosti. Tato snaha naráží na nejrůznější překážky v podobě jazykové bariéry, společenské izolace, nepochopení ze strany české společnosti, odmítání nebo přímo otevřené diskriminace,“ řekl Jan Husák, ředitel zahraniční sekce organizace Romodrom o.p.s.

Podle údajů zveřejněných UNHCR (UNHCR collation of statistics, 2023) válka na Ukrajině vyhnala z domovů více jak 6 milionů lidí. Mezi nimi bylo i několik desítek tisíc Romů, kteří se na své cestě do bezpečí setkali s mnoha překážkami, včetně rasové nenávisti a diskriminace. V současné době je v ČR okolo 900 romských uprchlíků z Ukrajiny, zejména žen a dětí (Romodrom, Průběžný monitoring situace romských uprchlíků z Ukrajiny, 06-07/2023).

„Pamatuji si, že nás bylo opravdu hodně. Jeli jsme ráno autobusem, pak jsme se dostali k hranicím, kde byla obrovská fronta a museli jsme tam čekat 5 hodin. Potom jsme konečně přešli hranice a dostali se do bezpečí,“ popsala útěk z Ukrajiny čtrnáctiletá Marisa, která nyní chodí do školy v ČR. Její příběh představuje jeden ze spotů, které jsou součástí kampaně a přibližují různé životní příběhy a samotnou pomoc neziskových organizací uprchlíkům.

Všechny spoty kampaně budou dostupné na speciálně vytvořeném webu www.bezpeciadomov.cz. Tam kromě zmíněných spotů a dalších informací, naleznete příběhy dalších ukrajinských uprchlíků, které ilustrují, jak nelehká může být cesta za bezpečím a nalezením nového domova. Spoty naleznete také na oficiálních sítích organizace Romodrom o.p.s. a ROMEA.

Romodrom patří mezi neziskové subjekty, které od počátku ozbrojeného konfliktu na území Ukrajiny a následné uprchlické vlny aktivně pomáhají ukrajinským uprchlíkům včetně romských uprchlíků při jejich integraci do české společnosti. Od začátku uprchlické krize podpořila společnost Romodrom více než 3 200 uprchlíků ze sledované cílové skupiny. Humanitární pomoc, psychosociální podpora, vzdělávání dětí a zajištění jejich přístupu do vzdělávacího systému vč. podpory volnočasových aktivit, pomoc při hledání zaměstnání rodičů, vhodného ubytování, a zejména výuka českého jazyka – to jsou jen některé oblasti, v nichž je Romodrom aktivní.

Celou kampaň odstartovalo 13. září v kině Přítomnost od 15:00 (Siwiecova 1, Praha 3) promítání spotů, které v rámci kampaně vznikly, a následná moderovaná diskuze odborníků. Mezi nimi nechyběl ředitel zahraniční a humanitární sekce Romodromu, Jan Husák, zástupkyně z UNICEF, Lucie Plešková a přímá pracovnice Kristýna Bojič, která letos vedla integrační příměstské tábory pro děti. Úvodní slovo pronesla vedoucí kanceláře UNICEF pro řešení uprchlické situacemi v ČR Yulia Oleinik. 

ZÁZNAM TISKOVÉ KONFERENCE K ZAHÁJENÍ KAMPANĚ

post

Příběhy uprchlíků